shkopinj me porosi-hokej

Sa zgjat loja e hokejit?

Postuar ngaFinnStarMund 3, 2022

Hokej është një nga sportet më të vendosura dhe më të organizuara në Amerikën e Veriut dhe ka liga profesionale në të gjithë globin. Fakt gazmor, të Kupa Stanley është trofeu më i vjetër dhe më i vështirë për t'u fituar në sportet e Amerikës së Veriut. Vendet që nuk kanë ligën e tyre profesionale ndonjëherë do të kenë ekipet e tyre nga një ligë tjetër, të tilla si Ylli i Kuq HC Kunlun i Ligës Kontinentale të Hokejve, i njohur si KHL ("Versioni" rus i Ligës Kombëtare të Hokejve ) që luajnë në Pekin, Kinë. Kjo lojë e mrekullueshme ka një gjë të përbashkët në të gjitha ligat dhe pengesat gjuhësore, dhe këto janë bazat e vetë lojës. Në veçanti do të flasim për kohëzgjatjen e një loje tipike hokej.

Si Ling është një lojë hokej?

Bazat themelore të gjatësisë së një loje hokej vijnë të gjitha me kalimin e kohës. Për hir të thjeshtësisë, ne do të përdorim mbajtjen e kohës së NHL. Ndërsa disa liga kanë rregulla dhe variacione të ndryshme, të NHL është standardi i arit. Tipike Lojë hokej NHL përbëhet nga 60 minuta lojë rregullore. Kjo 60 minutat ndahen në tre periudha 20-minutëshe, me një 15 ose ndërprerje 17-minutëshe ndërmjet periodave një dhe dy, dhe periudhat dy dhe tre. Dallimi midis 15 dhe 17 minuta është nëse loja NHL transmetohet në televizion kombëtar apo jo. Është e rëndësishme të theksohet se orët fillojnë në 20 dhe shkoni në 0, dhe jo anasjelltas.

Sa zgjasin lojërat e hokejit?

Shumica e ligave në mbarë botën duke përfshirë NHL, ECHL, AHL dhe shumica e ligave evropiane ndjekin formatin e tre periudhave 20-minutëshe. Arsyeja më e madhe për kohëzgjatjen e një loje NHL janë pushimet reklamuese, një e keqe e domosdoshme në botën e sportit.

Kjo i lejon lojtarët të pushojnë, trajnerët për të riorganizuar ekipet e tyre, dhe menaxherët e pajisjeve për të bërë riparime dhe për të ndryshuar pajisjet. Në këto tri periudha, Orët mund të ndalojnë në çdo moment nëse gjyqtari i bie bilbilit në raste të tilla si penallti, nxjerr jashtë kufijve, dhe pritjet e bëra nga portieri. Ndërprerjet janë gjithashtu kur ekuipazhet e arenës gërvishten, pastër, dhe ruaj akullin. Këto lojëra, ndërsa ka vetëm një orë lojë, mund të duhen deri në tre orë për rregullim të drejtë. Lojërat e Stanley Cup janë të njohura për shumë përballje dhe ndalesa në lojë.

Kjo është vetëm për lojë me rregullore, nëse koha e rregullimit të lojërave përfundon me barazim, skuadrat do të shkojnë në kohë shtesë. Ndërsa NHL aktualisht ka një formë të re të orëve shtesë, nuk ishte gjithmonë kështu. Para se të ndryshojë rregulli i fundit, NHL kopjoi AHL, së bashku me GJEDNJ, dhe kishte katër lojtarë në secilën anë që luanin një shtesë prej 5 minutash. Pastaj për 2015-2016 Sezoni NHL, ata miratuan tre me tre orët e tepërta shumë të njohura, ku tre lojtarë në çdo ekip do të luanin një shtesë prej 5 minutash. Nëse nuk shpallet fitues, lojërat shkojnë në shkëmbim zjarri, ku skuadrat shkojnë patinator kundër portierit në një më të mirë të tre që vazhdon derisa të ketë një fitues. Të shtënat mund të shkojnë kudo nga 5 te 10 minuta në kohë reale.

i personalizuar-shkopi hokej

Lojërat e televizionit NHL nuk kanë reklama gjatë kohës shtesë dhe shpesh referohen si "hokej falas" nga tifozët e hokejit duke qenë se mund të marrin deri në një lojë të tërë për të përfunduar..

Koha shtesë më e gjatë që ka ndodhur në historinë e NHL ishte në 1936 mes Detroit Red Wings dhe Montreal Maroons ku orët shtesë përbëheshin nga 116 minuta dhe 30 sekonda të luajtura. Të shënuarit 1-0 Detroit në fund të lojës. Ndeshja më e famshme jashtë orarit në historinë e NHL ndodhi gjatë Playoffs NHL në 2000 mes Philadelphia Flyers dhe Pittsburgh Penguins në maj 4th në 2000 dhe hyri në 5th jashtë orarit pas 92 minuta dhe 1 e dyta luajti në kohë shtesë. Goli u shënua nga Flyer për një kohë të gjatë, Keith Primeau.

Ndeshja më e gjatë AHL u luajt edhe më vonë në 2018 kur duheshin Leigh Valley Phantoms dhe Charlotte Checkers 86 minuta dhe 48 sekonda për të thyer e tyre 1-1 kravatë, Phantoms gjithashtu mbajnë ndeshjen e dytë më të gjatë të playoff-it AHL me të 82 minuta dhe 58 sekondat e luajtura kur ishin në Philadelphia Phantoms 2008.

Sa kohë zgjat një lojë hokej?

Playoff-et për NHL janë hera e vetme kur ndryshojnë rregullat jashtë rregullores. NHL ende luan tre periudha 20-minutëshe. Nëse një ndeshje e playoff-it NHL përfundon me barazim, ndeshja sigurisht që do të shkojë në kohë shtesë. Dallimi është ky me kalimin e kohës është një periudhë 20-minutëshe pesë me pesë, nëse kjo periudhë përfundon me barazim, do të jetë një ndërprerje e kështu me radhë e kështu me radhë. Loja do të vazhdojë të ketë periudha 20-minutëshe derisa të shpallet fituesi duke shënuar një gol fitues të lojës.

Ndeshja e përmendur më parë midis Red Wings dhe Montreal Maroons pati tre periudha dhe më pas pothuajse gjashtë periudha shtesë me kalimin e kohës. Këto nëntë periudha pothuajse barazojnë tre lojëra të tëra hokej, a mund ta imagjinoni atë? Sidomos në play-off kur një seri vendoset në një më të mirë nga shtatë. Lojtarët e hokejve janë krejtësisht të ndryshëm.

Kur bëhet fjalë për lojëra hokej joprofesionale, kohët mund të jenë pak më ndryshe. Lojërat e hokejve në kolegj bëjnë gjithashtu tre periudha 20-minutëshe, por lojërat janë shumë më të shpejta. Në mënyrë tipike, Lojërat e hokejve në kolegj nuk transmetohen në televizion kombëtar, duke shtuar shpejtësinë e lojërave. Kjo është gjithashtu e ngjashme për ligat më të ulëta si p.sh AHL, ECHL, NAHL, CHL( WHL, QMJHL, OHL), dhe SPHL. Për hokej rekreativ si liga për të rritur ose liga për fëmijë, ka dy opsione. Ata ose bëjnë tre periudha 15-minutëshe me ndërprerje të shkurtra (5 minuta apo më shumë), ose tre periudha 20-minutëshe me orë vrapimi, që do të thotë se ora nuk ndalon nëse bie një bilbil. Këto lojëra kanë edhe ndërprerje të shkurtra.

Në përfundim, kështu që, sa zgjat loja e hokejit? Shumica e lojërave të hokejit në gjatësi dhe kohëzgjatje të periudhës janë zakonisht të njëjta në nivelet profesionale. Është kur zbret tek i mituri, junior, dhe ligat e hokejve për të mitur, koha ndryshon. Pavarësisht ndryshimeve të vogla në vetë rregullat e lojës, loja është një gjuhë pothuajse universale për kombe të ndryshme, kultura dhe prejardhje që mund të kuptohen të gjitha. Prandaj, pse lojtarët që nuk e fillojnë karrierën e tyre duke folur anglisht, mund të lulëzojnë në këtë sport.