bastoane-personalizate-de-hochei-pe-gheata

Cât durează jocul de hochei?

Postat deFinnStar peMai 3, 2022

Hochei este unul dintre cele mai vechi și mai organizate sporturi din America de Nord și are ligi profesioniste pe tot globul. Fapt amuzant, cel Cupa Stanley este cel mai vechi trofeu și cel mai greu de câștigat în sporturile nord-americane. Țările care nu au propria ligă profesionistă vor avea uneori propriile echipe dintr-o altă ligă, precum HC Kunlun Red Star din Kontinental Hochei League alias KHL („Versiunea” rusă a Ligii Naționale de Hochei ) care joacă la Beijing, China. Există un lucru pe care acest joc magnific îl are în comun în toate ligile și barierele lingvistice, și acestea sunt fundamentele jocului în sine. În special, vom vorbi despre durata unui joc tipic de hochei.

Cum este Ling un joc de hochei?

Elementele de bază ale duratei unui joc de hochei se reduc la timp. De dragul simplității, vom folosi cronometrarea NHL. În timp ce unele ligi au reguli și variații diferite, cel NHL is the gold standard. Tipicul Joc de hochei NHL constă în 60 de minute de joc regulamentar. Acest 60 minutele sunt împărțite în trei perioade de 20 de minute, cu 15 sau pauze de 17 minute între perioadele unu și două, și perioadele două și trei. Diferența dintre 15 și 17 minute este dacă jocul NHL este televizat la nivel național sau nu. Este important de reținut că ceasurile încep la 20 și du-te la 0, si nu invers.

Cât durează jocurile de hochei?

Majoritatea ligilor din lume, inclusiv NHL, ECHL, AHL și majoritatea ligilor europene urmează formatul de trei perioade de 20 de minute. Cel mai mare motiv pentru durata unui joc NHL sunt pauzele publicitare, un rău necesar în lumea sportului.

Acest lucru permite jucătorilor să se odihnească, antrenorii să-și reorganizeze echipele, și managerii de echipamente să facă reparații și să schimbe echipamentele. În aceste trei perioade, ceasurile se pot opri în orice moment dacă arbitrul fluieră în cazuri precum penalizări, puck în afara limitelor, si salvari facute de portar. Pauzele sunt, de asemenea, atunci când echipajele din arenă se zgârie, curat, și menține gheața. Aceste jocuri, în timp ce există doar o oră de joacă, poate dura până la trei ore pentru doar o reglementare. Jocurile din Cupa Stanley sunt renumite pentru că au multe confruntări și opriri în joc.

Asta este doar pentru jocul regulamentar, dacă timpul regulamentar al jocurilor se încheie la egalitate, echipele vor merge la prelungiri. În timp ce NHL are în prezent o nouă formă de prelungiri, nu a fost întotdeauna cazul. Înainte ca regula recentă să se schimbe, NHL a copiat AHL, împreună cu ECHL, și a avut patru jucători de fiecare parte să joace prelungiri de 5 minute. Apoi pentru 2015-2016 Sezonul NHL, au adoptat larg popularul trei la trei prelungiri, unde trei jucători din fiecare echipă ar juca o prelungire de 5 minute. Dacă nu este declarat niciun câștigător, jocurile merg la un schimb de focuri, unde echipele merg patinator versus portar într-un cel mai bun din trei, care continuă până când există un câștigător. Armaturile pot varia de oriunde 5 la 10 minute în timp real.

bast-hochei-personalizat

Jocurile NHL televizate nu au reclame în timpul orelor suplimentare și sunt adesea numite „hochei gratuit” de către fanii hocheiului, deoarece pot dura până la un joc întreg până la final..

Cea mai lungă prelungire din istoria NHL a avut loc 1936 între Detroit Red Wings și Montreal Maroons unde a constat prelungirile 116 minute și 30 secunde jucate. A marcat 1-0 Detroit la sfârșitul jocului. Cel mai faimos joc de prelungiri din istoria NHL a avut loc în timpul playoff-urilor NHL din 2000 între Philadelphia Flyers și Pittsburgh Penguins în mai 4th în 2000 și a intrat în 5th ore suplimentare după 92 minute și 1 a doua jucată în prelungiri. Golul a fost marcat de mult timp Flyer, Keith Primeau.

Cel mai lung joc AHL a fost jucat și mai recent în 2018 când aveau nevoie de Leigh Valley Phantoms și Charlotte Checkers 86 minute și 48 secunde pentru a le rupe 1-1 cravată, Phantoms dețin, de asemenea, al doilea cel mai lung joc de playoff AHL cu 82 minute și 58 secunde jucate când erau Philadelphia Phantoms 2008.

Cât durează un joc de hochei?

Playoff-urile pentru NHL sunt singura dată când regulile din afara regulamentului se schimbă. NHL mai joacă trei perioade de 20 de minute. Dacă un meci din playoff NHL se termină la egalitate, jocul va merge bineînțeles în prelungiri. Diferența fiind aceasta în timp este o perioadă de 20 de minute cinci la cinci, în cazul în care perioada respectivă se încheie la egalitate, vor fi o pauză și așa mai departe și așa mai departe. Jocul va continua să aibă perioade de 20 de minute până când un câștigător este declarat prin înscrierea unui gol câștigător..

Jocul menționat anterior dintre Red Wings și Montreal Maroons a avut trei perioade și apoi alte aproape șase perioade de peste timp.. Aceste nouă perioade echivalează aproape cu trei jocuri întregi de hochei, iti poti imagina asta? Mai ales în play-off când o serie este decisă în cel mai bun din șapte. Jucătorii de hochei sunt construiti absolut diferit.

Când vine vorba de jocuri de hochei non-profesionale, vremurile pot fi puțin diferite. Jocurile de hochei universitare au, de asemenea, trei perioade de 20 de minute, dar jocurile sunt mult mai rapide. De obicei, jocurile de hochei ale colegiului nu sunt televizate la nivel național, adăugând la rapiditatea jocurilor. Acest lucru este similar și pentru ligile inferioare, cum ar fi AHL, ECHL, NAHL, CHL( WHL, QMJHL, OHL), și SPHL. Pentru hochei recreațional, cum ar fi liga pentru adulți sau ligi pentru copii, sunt doua variante. Ei fac fie trei perioade de 15 minute cu pauze scurte (5 minute sau cam asa ceva), sau trei perioade de 20 de minute cu ceas de rulare, ceea ce înseamnă că ceasul nu se oprește dacă se sună un fluier. Aceste jocuri au și pauze scurte.

In concluzie, asa de, cât durează jocul de hochei? majoritatea jocurilor de hochei ca lungime și durata perioadei sunt de obicei aceleași la nivel profesional. Este atunci când ajungi la minor, Junior, și ligile de hochei juvenile, momentul devine diferit. În ciuda modificărilor minore aduse regulilor jocului în sine, jocul este o limbă aproape universală în diferite națiuni, culturi și medii care pot fi toate înțelese. De aceea, jucătorii care nu își încep cariera vorbind engleză pot prospera în acest sport.